Zespół Chorzy to pięcioosobowy projekt w składzie Olek Różanek – śpiew, teksty, Bartek Orłowski – gitara, śpiew, Maciek Cybulski – piano, kable, śpiew, Jarek Izdepski – gitara basowa i  Tomek Nawrocki – perkusja. Owych Panów ze Szczecina odkryłam przypadkowo na YouTube, szukając kogoś, kto urozmaici mi życie muzyczne na rodzimym podwórku. O takiej oryginalności nawet nie marzył

 

 

Muzyka jaką tworzą Chorzy to coś czego nie potrafię porównać do czegokolwiek, co jest mi znane. Teksty pisane językiem potocznym poprzez zabawę słowem i niebanalne porównania zamieniają się w poezję, w której należy poszukiwać wielu pięter metafory i odkrywać je wciąż na nowo.

Sami Panowie nazywają swój gatunek „Rockiem społecznym” z czym trudno się nie zgodzić. Na pewno nie wszystkim język jakiego używają przypadnie do gustu. Wymaga od słuchacza skupienia i intensywnego myślenia.

Występom grupy często towarzyszy performance sceniczny dzięki ekspresji frontmana. Charakter teatralny koncertów to niebywały atut, którego na próżno szukać wśród znanych, polskich zespołów. Dzięki temu mamy związek różnych dziedzin sztuki, o czym zespół wspomina tak: „Jeżeli sztuka nie cierpi zdrady to w przypadku zdrady cierpieć nie będzie”. Pastisz to kolejne co uderza w utworach Chorych, świetnie prezentuje to między innymi piosenka pt. „Każdy mężczyzna ma w sobie coś z geja”.

Pierwsza płyta „Skończyliśmy się na Kill’em All” została wydana w 2010 roku. Na singlu promującym krążek pod tym samym tytułem gościnnie wystąpili Soyka, Bracia, Gutek, Banach i Mieszko.

Zespół ma również za sobą publikację „Veni Vidi DVD”, która została nagrana podczas koncertu w ramach Festiwalu PRO-CONTRA na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Znajdują się na niej takie utwory jak „Nogi miała do samego piekła”, „Na widok twój głupieję”, „Jedzenie robi mnie w balona” czy „Kocham cię dziwko”.

 

Wszystkim, którzy mają ochotę pozgłębiać dawno nieeksplorowane zakamarki swego umysłu zapraszam do zaznajomienia się z Chorymi.

 

sandra podpis