Przeglądając portale społecznościowe i blogi rzadko zwracamy uwagę na młodych twórców. Raczej pozostają oni niezauważeni w cieniu artystów wielkiego formatu. Jest to wielka strata, ponieważ pośród przeróżnych śmieci, zupełnie dla nas bezwartościowych, w Internecie znaleźć możemy niepowtarzalne dzieła. Młodzi niejednokrotnie wykazują się wyjątkowymi zdolnościami i dojrzałością, a ich prace są najlepszym dowodem na to, że artyzm nie dotyczy tylko ludzi z wyższym wykształceniem w tym kierunku. Każdy potrzebuje odskoczni od zwykłej szarej rzeczywistości i wszystko wskazuje na to, że młodzież nierzadko stawia sztukę jako przedmiot swoich zainteresowań. Coraz młodsi zaczynają obcować z fotografią, malarstwem, rzeźbą, muzyką, teatrem, poezją i coraz częściej wychodzi to na dobre.
W cyklu „Młodzi zdolni w Internecie” chcemy przedstawić wam odnalezionych na różnych portalach internetowych polskich artystów, którzy nie dotarli jeszcze do dużego grona odbiorców, ale na pewno powinni zostać dostrzeżeni. Mimo młodego wieku tworzą i poświęcają się dla sztuki, a robią to z wielką klasą i smakiem. Czyli o tym, co wśród artystycznych amatorów w Internecie ładne, zgrabne i powabne.


ZOSIA SAMOSIA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na pierwszy rzut idzie Zofia Nalepa, siedemnastoletnia warszawianka zajmująca się fotografią. Nie jest to jednak zwykłe „strzelanie fotek”. Dziewczyna w swoich zdjęciach przenosi nas w zupełnie inny, magiczny świat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

,,Fotografia zaczarowała mnie już w dzieciństwie, ale dopiero od około 2 lat zaczęłam myśleć o niej na poważnie” – pisze młoda fotografka. Opowiada też, co dokładnie porywa ją w jej pasji najbardziej – „Rzeczy, które mnie fascynują i dają inspirację to natura, mgły, deszczowe dni oraz emocje i sztuka”. To właśnie te elementy wprowadzają do jej prac aurę tajemniczości i niesamowitej głębi. Całość sprawia, że z każdym kolejnym zdjęciem mamy ochotę na więcej i więcej, aby chłonąć fantastyczną atmosferę, jaką tworzą dzieła dziewczyny.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotografie Zosi przedstawiają jej osobę, to ona jest swoją własną fotografką, modelką. „Wybrałam autoportret, ponieważ pozwala mi się wyrazić, uwolnić emocje oraz dużą ilość smutku po stracie bliskiej osoby bez użycia słów”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Więcej twórczości Zofii możecie zobaczyć na:
https://www.youtube.com/channel/UC_qSiV7FSFXgXUGj1XGiqQQ
https://www.flickr.com/photos/zofianalepa/
https://www.instagram.com/zoskaxnalepa/


 

POETA NA ZAMÓWIENIE

 

jan

a tam, po drugiej stronie lustra
życie pisane było wierszem
tytoniem i miętą smakowały usta
i zawsze się chciało więcej
——————————————–

Kolejną osobą, która zamieszcza swoje prace w Internecie jest, tak samo jak poprzedniczka, mieszkaniec Warszawy. Mowa o Janie Czyżewskim, studencie tamtejszego Uniwersytetu Muzycznego. Poeta ma dwadzieścia jeden lat i poza pisaniem zajmuje się grą na altówce. Jan tworzy już od dłuższego czasu, głównie interesują go poezja i dramaty. Dotąd nie publikował nigdzie swoich dzieł, a do założenia konta na Instagramie zachęciła go idea szlifowania warsztatu. „Chodzi zwłaszcza o konieczność dostosowania wiersza do zdjęcia oraz o szybkie tempo pisania”. Artysta poświęca im bowiem zaledwie kwadrans. Dzielenie się swoją twórczością jest dla niego pomysłem na ćwiczenie, aby dążyć do pewnego niezwykłego zajęcia. „Przyjaciółka zaraziła mnie pomysłem, który podłapała w Wielkiej Brytanii. Na ulicy siedział mężczyzna z kartką z napisem mówiącym, iż jest on poetą do wynajęcia. Pisał on wiersze na poczekaniu”. Jana ogromnie zaciekawiła taka rozrywka i jak sam pisze, planuje podjąć się podobnego zajęcia.
Poeta stara się dopasować tematykę swoich wierszy do fotografii. Na jego instagramowym koncie (https://www.instagram.com/carduelis.spinus/) można spotkać między innymi takie dzieła:

janjan
na przystankach ludzie trącą pośpiechem
ciążą siatki zbędnymi zakupami
na rogu dziewczynka z chryzantemami
niemym odbija się echem
—————————————

 

jan3

miasta nocą zamiast gasnąć
miriadą żarówek szczebiocą
i własną upijają się kurtuazją
w pubach, na plażach czy w parkach
choć szum Wisły to tak piękna kołysanka
——————————————–

Już za niedługo pojawi się pierwszy tomik poezji Jana Czyżewskiego, w którym na pewno zaprezentuje on największe walory swojej twórczości. Mocno trzymamy za niego kciuki.

 


MENDREK

 

13697112_716775078462411_5360139389582199260_n

Ostatnią „młodą zdolną” dzisiejszego zestawienia jest Weronika Mendrek – dziewiętnastolatka, która fotografią zajmuje się na poważnie od roku. Jak sama przyznaje, potrzeba zamykania otaczającego ją świata, chwil, obrazów w kadrach towarzyszy jej od kiedy pamięta.

13699959_716775221795730_1312272712194942476_n

O swoich dziełach Weronika pisze tak: „Staram się w swoich fotografiach ukazywać w delikatny i subtelny sposób najczęściej niewygodne stany emocjonalne człowieka, głównie skupiając się na samotności. Ważne jest też dla mnie zwrócenie uwagi na niedostrzegane na co dzień elementy otaczającego nas świata”.

 

13707620_716775191795733_2214876651385359922_n

Prace dziewczyny ukazują piękno ludzkiego ciała takim jakim jest. W połączeniu z naturą tworzy ono cudowne kompozycje. Na fotografiach dostrzec możemy wiele zieleni, ale także przenikającego chłodu, który w tym przypadku jest sporym atutem. Dzięki charakterystycznemu nastrojowi zdjęć, stają się one niezwykle hipnotyzujące.

13680508_716775185129067_6289004803890739660_n

Nasza fotografka już wiąże swoją przyszłość ze sztuką. Przez rok studiowała Historię Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, a od tego roku rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych, również w Łodzi. „Mam nadzieję, że pomoże mi ona rozwinąć swoje umiejętności i przy okazji spełniać swoje marzenia”

13754448_716775075129078_7406892449800449479_n

Prace Weroniki możecie podziwiać na jej blogu na tumblr.com:
http://bladawada.tumblr.com/
____________________________________________

To już wszystko w pierwszym artykule z serii „Młodzi zdolni w Internecie”. Zapraszamy na kolejne zestawienia początkujących artystów godnych polecenia.