Jedzenie jest nieodłączną częścią naszego życia, sferą ważną, a dla niektórych może najważniejszą. Trzeba przyznać, że żywność ma nie tylko wartości odżywczo-smakowe, ale także wizualne.

Jedzenie, a przede wszystkim jego wygląd, stało się symbolem i nowym natchnieniem dzisiejszej pop-kultury.

Nasze pożywienie powinno zarówno smakować, jak i wyglądać dobrze. Co, jak, i z czym jemy poniekąd determinuje nas samych, a ostatnimi czasy niepochwalenie się w Internecie swoim posiłkiem zakrawa niemalże pod największy grzech i hańbę. Naturalnie, danie musi wyglądać schludnie i najlepiej barwnie. Przede wszystkim producenci dążą do utrzymania produktów w ładnej, estetycznej formie. Nic więc dziwnego w tym, że jedzenie, jego różnorodny kształt, kolor i struktura są dla wielu źródłem inspiracji.

Każdy kiedyś bawił się jedzeniem. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nigdy nie zdarzyło się skrobać widelcem o talerz rozrzucając przy tym posiłek po całej jego powierzchni. Czy ktokolwiek z Was zastanawiał się kiedykolwiek nad szerszym wykorzystaniem tego, co robimy z żywnością?

Tym tropem poszli artyści, których pragnę Wam dzisiaj przedstawić. Wykorzystali oni tę besztaną w dzieciństwie przez mamy i babcie zabawę w swojej niekonwencjonalnej twórczości.

Pierwszym z nich jest niemiecki fotograf reklamowy
KARSTEN WEGENER, który produkuje wysoko budżetowe obrazy. Poza tym zajmuje się tworzeniem reprodukcji słynnych dzieł z jedzenia. Zestawienia są niezwykle przemyślane i zaskakujące, utrzymane w przyjemnych, pastelowych barwach.


Choć pośród używanych przez niego składników dominują wędliny, artysta przyznaje, że jest wegetarianinem (i to z ponad 20-letnim stażem!)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oto strona artysty: http://www.karstenwegener.com

________________________________________________________________________________

 


Kolejnymi maniakami tak zwanego „food art” jest duet mieszkający i pracujący w Amsterdamie:
LERNERT & SANDER. Mężczyźni rozpoczęli współpracę w 2007 roku i od tego czasu są znani ze swoich fotografii, filmów i instalacji, którym nie brakuje dużej dozy estetycznego humoru.

http://lernertandsander.com/chocolate-bunny/

 

W swoich dziełach przedstawiają używane na co dzień produkty spożywcze w nieco zmienionej formie.

Zachęcam do odwiedzenia ich strony internetowej: http://lernertandsander.com/

________________________________________________________________________________

 

Porzucamy na chwilę pastelowe kolory na rzecz technika rezonansu magnetycznego w Boston University School of Medicine.
Oto ANDY ELLISON! Korzystając ze swej medycznej kariery zawodowej, Brytyjczyk za pomocą MRI skanuje owoce i warzywa i tworzy niezwykłe ruchome obrazy w bieli i czerni.

Artysta od rezonansu magnetycznego prowadzi bloga: http://insideinsides.blogspot.com/

________________________________________________________________________________

Kolejnym artystą zainspirowanym sztuką jedzenia jest mieszkający w Chinach i Indiach
HAN BING. 31-latek zajmuje się fotografią, performansem, projektami społecznymi związanymi ze sztuką, tworzeniem instalacji, filmów oraz spektakli teatralnych.

Wychował się na wsi i farmie. Po przeprowadzce do miasta, uderzony kontrastem pomiędzy nowoczesnymi, bogatymi Chinami, a brutalną rzeczywistością z życia biedniejszej części społeczeństwa, Han zainicjował projekt „Walking the cabbage”.  (http://www.hanbingart.com/index.php?/artworks/-the-walking-the-cabbage-project–/)

https://www.nytimes.com/video/world/asia/100000002943906/rolling-cabbage-as-culture.html

 

 

Tytułowa główka kapusty, wyprowadzana na spacer jak pies, jest nawiązaniem do ubogiego sposobu odżywiania zwykłych Chińczyków, tak bardzo odbiegającego od gastronomicznej codzienności elit, jadających tylko w prestiżowych restauracjach.

Na jego stronie znajdziecie też wiele innych dzieł i projektów: http://www.hanbingart.com

________________________________________________________________________________

 

Przed Państwem jedyne kobiety w dzisiejszym zestawieniu: Amerykanki
BARBARA CIUREJ & LINDSAY LOCHMAN. Ich współpraca rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku w Institute of Design.

Ciurej to mieszkająca w Chicago fotografka i grafik z 30-letnim stażem. Jej artystyczna partnerka to fotografka z Milwaukee i wykładowca na University of Wisconsin.

Kobiety tworzą niesamowite pejzaże, będące bardzo realistycznym odzwierciedleniem krajobrazu. Jako materiałów używają… jedzenia!

Oto link do ich strony: http://www.ciurejlochmanphoto.com

 

________________________________________________________________________________

 

MEET YASEEN to artysta, który mimo swojego talentu pozostaje nieznany i po części anonimowy. Wiemy o nim tyle, że mieszka w angielskim Manchester i jest mężczyzną. Tworzy głównie portrety przedstawiające ikony sztuki i kultury.

Inspirację czerpie z żywności, przede wszystkim ze składników takich jak mleko, kakao, miód. Swoje dzieła umieszcza na naleśnikach, kanapkach lub bezpośrednio na talerzu.

Znajdziecie go pod adresem: http://yaseenarts.weebly.com

 

To już wszystko w dzisiejszym artykule o sztuce na talerzu, do przeczytania!