Buty typu szklanki, kuse stroje i erotyczne wygibasy to tylko ciemne stereotypy, które istnieją w naszych głowach zaraz po usłyszeniu „pole dance”. Sport ten rozprzestrzenił się w ekspresowym tempie. Każdego roku przybywa liczba miłośników i miłośniczek tej dziedziny gimnastyki. Czas przekonać się, że exotic dance to nie wszystko. Zapraszam do poznania historii pole dance.

Mężczyźni, by zaimponować swoim wybrankom lub sobie nawzajem zrobią naprawdę wiele, łącznie z odmienną gimnastyką.Już od starożytności w Indiach i Chinach nietypowe formy aktywności fizycznej podbijały serca ludzi. Fala zachwytu nie ominęła również Mallakhamb – tradycyjnego hinduskiego sportu przeznaczonego dla wrestlerów. Mallakhamb znaczy dosłownie „wrestler of pole” (malla = wrestler, khamb = pole). Zawodnicy tej dyscypliny inspirując się strojami do jogi (przepaska na biodrach) ćwiczyli układy i kombinacje na drewnianym palu, którego średnica w najszerszym miejscu sięgała 50 cm, a w najwęższym 30. Na samej jego górze znajdowała się kula, by zawodnicy prezentowali swoją równowagę. Obuwie było zabronione, więc dla ochrony pal pokrywano olejkiem rycynowym. Dzisiaj sport ten jest oficjalną dyscypliną gimnastyczną w Indiach.

W Chinach akrobatyka w powietrzu nazywała się chinese pole. Wcześniej uprawiać ją mogli jedynie mężczyźni. Do akrobacji używano dwóch pali o wysokości 8-9 metrów, owiniętych specyficznym materiałem, który powodował tarcie. W skomplikowanych układach kładziono nacisk na wspinanie czy ześlizgiwanie się, utrzymywanie pozycji tylko przy użyciu siły płynącej z jednej partii mięśniowej. Dyscyplina rozprzestrzeniła się i jest praktykowana do dziś.pole dance

Dzięki poznaniu tych sportów w 1920 roku grupy cyrkowe włączyły akrobacje w powietrzu do swojego programu. Nawet obecnie najbardziej prestiżowe cyrki przewidują w swoich przedstawieniach pokaz pole dance. Wraz z równoczesnym rozwojem burleski akrobatykę na palu przejęto na występy sceniczne. Drewniane słupy zamieniono na metalowe rury. Tak właśnie na początku lat 80 w kanadyjskim barze po raz pierwszy wykonano streaptez przy drążku pionowym. Rozrywkę podchwyciła reszta świata.

Do swojego pierwotnego użytku rura powróciła pod koniec XX wieku, kiedy znów zaczęto „ocieplać wizerunek” pole dance. To trenowania tej dyscypliny przyznały się m. in. Madonna, Jessica Alba czy Fergie. Pierwszy klub pole dance w Polsce powstał w latach 90. Wraz z rozwojem tego tańca rozwinęły się też jego „podgatunki”: exotic pole dance, fit pole (pole dance fitness), pole sport (pole dance sport).
Źródła:
Nationalgeographic
Poledancerka.com