Valeryia Sanchilo to 23 letnia Rosjanka, działająca w Internecie pod pseudonimem Waneella, która tworzy ze sporym powodzeniem pixel arty, czyli najprościej ujmując, pracuje graficznie przy pojedynczych pikselach.

Prace Waneelli, czegokolwiek by nie przedstawiały — panoramy miasta, zamku, czy wnętrza laboratorium — działają na mnie naprawdę uspokajająco, pozwalając wyciszyć się, a nawet zmusić do refleksji. Jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało, myślę, że poniższa praca potwierdzi moje słowa:

Ten tajemniczy pixel art jest najbardziej znaną pracą artystki. W marcu 2017 r. udostępniła go w Internecie, i od razu zdobył sporą popularność.

Nie wyprzedzajmy jednak na razie faktów i skupmy się na początkach twórczości Rosjanki. 11  lutego 2013 r. przywitała się z użytkownikami tumblra,  zamieszczając na swoim profilu swoje pierwsze trzy prace:


Kolejne dokonania artystki, które zamieściła również w lutym:

Choć nie są to oczywiście najlepsze dzieła jakie stworzyła, pokazuje je przede wszystkim dlatego, byście mogli porównać je z późniejszym pracami autorki. Uważam, że robi ciągłe postępy, które są naprawdę godne podziwu. Przyjrzyjmy się jeszcze chwile jej twórczości z 2014 i 2015 r., by potem skupić się już wyłącznie na jej najnowszych dokonaniach.

2014:

2015:

Wszystkie prace, które zobaczycie poniżej pochodzą z 2016 i 2017 r.:

Jak sami zauważyliście oglądając jej dorobek z lat 2013-2015, tematyka jej twórczości była różnorodna. Od 2016 r. możemy zobaczyć jednak znaczącą zmianę w pixel artach Rosjanki. Najczęściej pojawiającym się w nich motywem staje się panorama miasta.

Miasta, które tworzy Waneella wydają się spokojne, nie dostrzeżemy w tle żadnego człowieka, wręcz wydaje się, że pomimo zapalonych świateł w mieszkaniach, czy przejeżdżającego w tle tramwaju, jest to miasto-widmo, albo przynajmniej miejsce, które wiele osób z nieznanych przyczyn musiało opuścić.

Detale, detale i jeszcze raz detale! Waneella dba o każdy szczegół, dlatego oglądając jej twórczość, polecam robić to powoli i zwracać na najmniejsze rzeczy uwagę — można wyłapać wiele „smaczków”.

Muszę przyznać, że poniższy widok zdobył moje serce i jest moim ulubionym dziełem Waneelli. Rosjanka ma swój własny sklepik internetowy, więc jeśli jakaś praca spodoba wam się na tyle, że będziecie chcieli ją mieć jako case na telefon, lub dumnie nosić na koszulce, nie ma najmniejszego problemu. – Sklep WaneelliCzy Waneella, poprzez swoją sztukę, chce nam coś przekazać? Nie znalazłem w Internecie żadnego jej komentarza na temat swojej twórczości, pewnikiem wychodzi z założenia, że każdy z nas interpretuje je na swój sposób.  Dla mnie z większości jej dorobku artystycznego wyłania się wizja przyszłości, która wydaje się momentami wręcz idealna — rozwinięta i zadbane metropolie, z wieloma drapaczami chmur, jak by tego było mało, na jednym z dzieł widzimy miasto, które znajduje się w kosmosie — brzmi nieźle!   Na profilu tumblr Waneelli znajdziemy ponad 100 pixel artów. Pięć lat zajęło Rosjance dojście do tak dużego wyniku.

Wdzisiejszym wpisie skupiłem się na wyczynach artystki w świecie pikseli, ale warto jednak wspomnieć, że Waneella tworzy również grafiki komputerowe. Oto trzy przykładowe prace:

 

Więcej pixel artów Waneelli możecie znaleźć na jej koncie tumblr.

„Non pixel art” możecie zobaczyć, klikając tutaj.

Artystkę możecie również zaobserwować na instagramie oraz twitterze.

 


Jeśli sami macie ochotę pobawić się tymi małymi pikselami, wystarczy, że wejdziecie na stronę pixilart.com, dzięki której będziecie mogli stworzyć swoją własną pracę. Może nie będzie tak spektakularna jak w przypadku bohaterki dzisiejszego wpisu, ale zawsze warto spróbować 🙂