Ian Curtis się odrodził i zmienił imię na Ivan.

Утро powstało w 2010 w Rostowie nad Donem jako projekt poboczny zespołu Motorama, z inicjatywy Vladislava Parshina. Mają w tej chwili na koncie trzy albumy z których ostatni został wydany w listopadzie 2017.


Утро to projekt nad wyraz osobliwy, powodujący od pierwszego z nim kontaktu jakąś epistemiczną dziwność. Z jednej strony psotny punk, przywołujący na myśl Joy Division, z drugiej specyficzny rodzaj wschodniego egzystencjalizmu w wersji postsowieckiej. Gdy pierwszy raz trafiłem na Утро, urzekł mnie ten dualizm, słyszałem muzykę, której geneza jest mocno zachodnia, ale ta forma przepełniona jest esencją charakterystycznej rosyjskiej melancholii, prawosławnej duchowości czy wręcz mistycyzmu. Pozostała mi się w pamięci okładka albumu z cerkwią na wzgórzu, która chyba dobrze ukazuje to z czym mamy do czynienia.
Утро porusza się w klimacie egzystencjalizmu, ale zupełnie innym niż ten który znamy. Nie jest to zachodni, filozoficzny egzystencjalizm, nie Sartre czy Kierkegaard, nie ma tu rozumu, czy racjonalności. Jest ekstaza, mistycyzm, nihilizm, melancholia i picie samogonu ze szklanek.


Co ciekawe zespół nie używa gitar, grają z perkusją na żywo i syntezatorami bez większych przesterów, przez co ich brzmienie jest bardzo minimalistyczne i łagodne, co sprawia wrażenie jakby połączono sielankę na łonie natury z industrialnym oblężeniem i próbą zdławienia ducha przez maszynę.


Bandcamp zespołu: link
Zdjęcia pochodzą ze strony: http://ytrorty.com/

Fanpage Muzycznych Pocztówek