Nicholas-Don Giancarli nie używa szablonów, szkiców, ani innych pomocy. Po krótkiej rozmowie z modelami prawie od razu zaczyna improwizować z maszynką do tatuażu w ręce, opowiadając tym samym ich historię. Pisząc na skórze wiersze, tworzy prace, które mają więcej wspólnego ze sztuką współczesną, niż ze zwykłymi tatuażami.

Pseudonim Nicholasa, Maison Métamose, pochodzi od francuskiego słowa metamorphosis. Usuwając cząstkę „morph”, zachęca nas on do szukania naszych własnych transformacji w relacjach z innymi ludźmi. Jego celem jest stworzenie tatuaży, dzięki którym docenimy nasze piękno. Chaotyczne linie na ciałach modeli nazywa „pozytywną zagadką”. Nicholas zwraca uwagę na ludzkie dążenie do destrukcji, na wrażliwość oraz deformacje naszych ciał i umysłów. Poprzez szukanie poezji w niedoskonałościach łączy ze sobą nasze wrażliwe elementy, tworząc zupełnie nowe, często przedziwne formy.

„Porażka jest największym strachem społeczeństwa. Staram się jedynie stworzyć odrobinę przestrzeni dla różnorodności, podkreślając tym samym rzeczy, o których często wolelibyśmy nie mówić”.

Maison Métamose słucha opowieści swoich modeli, pisze tradycyjny wiersz, który następnie „tłumaczy” na tatuaż bezpośrednio na ich skórze. Najważniejsza jest całkowita swoboda i zaufanie:

„Nie ma powodu, aby którekolwiek z nas nosiło maskę, żeby było kimś innym. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może powstać, ale tworzymy to razem. Cały proces przypomina zwykłe życie pełne niespodzianek, wzlotów i upadków, wątpliwości i wsparcia”.

Tradycyjne tatuaże dają ludziom komfort i odpowiedzi, są pewnymi i ukończonymi formami w pełnym wątpliwości świecie. Jednak dla Nicholasa tatuowanie przypomina raczej sztukę współczesną, która zostawia pytania bez odpowiedzi, która dekonstruuje ciało i umysł, tworząc tym samym nowe możliwości. Tylko wtedy, dzięki pozbyciu się wszystkich narzuconych nam warstw kulturowych konwencji, ciało może na prawdę się ujawnić, a umysł chociażby na chwilę odetchnąć.

 

Więcej prac Maison Métamose znajdziesz na Facebooku i Instagramie.